-
Ustawianie płotka w gminie Mordy. Fot. M. Rzepała
Z innych działań czynnej ochrony płazów, które prowadziliśmy wraz z uczniami szkół, można wymienić przenoszenie skrzeku z terenów podmokłych, gdzie płazy składały jaja wiosna, a które zagrożone są wyschnięciem, do głębszych zbiorników wodnych, zapewniających jajom prawidłowy rozwój. Wykonywaliśmy również prace polegające na oczyszczaniu zbiorników wodnych, w których występowały liczne populacje płazów. Prace te polegały na odsłanianiu tafli wody poprzez usuwanie części zadrzewień i roślinności wodnej. Ponieważ często nieużytkowane małe zbiorniki wodne traktowane są jak śmietniska, wymagały one usunięcia sporych ilości śmieci.
-
Ustawianie płotka przy stawach w Mordach. Fot. M. Rzepała
Wykonywaliśmy również prace polegające na oczyszczaniu zbiorników wodnych, w których występowały liczne populacje płazów. Prace te polegały na odsłanianiu tafli wody poprzez usuwanie części zadrzewień i roślinności wodnej. Ponieważ często nieużytkowane małe zbiorniki wodne traktowane są jak śmietniska, wymagały one usunięcia sporych ilości śmieci.
Opisane wyżej działania są zorganizowanymi akcjami i wymagają większego nakładu czasu, niekiedy środków finansowych oraz uzyskania niezbędnych pozwoleń na chwytanie i przenoszenie osobników gatunków chronionych. Jednak swój udział w ochronie płazów może mieć każdy z nas, i wymaga to tylko odrobiny ekologicznej świadomości i dobrej woli.
-
Przenoszenie skrzeku w gminie Olszanka. Fot. M. Rzepała
Kompleksowym rozwiązaniem problemu śmiertelności płazów na drogach jest budowa specjalistycznych przejść pod drogami wraz z systemami płotków naprowadzających dla płazów. Taki projekt przygotowywany jest przez Towarzystwo Przyrodnicze Bocian we współpracy ze Szkołą Podstawową w Głoskowie i Samorządem Gminy Piaseczno. Inwestycja ma być zlokalizowana wzdłuż drogi powiatowej Gosków – Bąkówka w powiecie Piaseczyńskim. Przecina ona szlak migracji godowej populacji płazów liczącej ponad 10 000 osobników należących do 9 gatunków.
-
Przenoszenie skrzeku w gminie Olszanka. Fot. M. Rzepała
Z inicjatywy władz samorządowych poszczególne gminy mogą prowadzić inne działania na rzecz ochrony płazów. Skuteczną metodą jest tworzenie na nieużytkach administrowanych przez samorządy specjalnych zbiorników wodnych, w których płazy mogłyby się swobodnie rozmnażać.
W roku 2003 Działania w ramach programu „Ochrona płazów w województwie Mazowieckim” wsparł Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie.
-
Płazy wpadające do pojemnika wkopanego przy płotku. Fot. M. Rzepała